Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Goleniowie
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania.: 

Trudno był nam się zdecydować na wyzwanie. W naszej szkole działa już Szkolny Rzecznik Praw Ucznia. Rok wcześniej Rzecznik prowadził zajęcia w klasach, które miały uświadomić uczniom, jakie mają prawa. Zajęcia poprzedzone były ankietą w której wszyscy uczniowie wypowiadają się na temat swojej znajomości praw, określali momenty, w których ich prawa są łamane, odpowiadali na pytanie - do kogo mogą się zwrócić, jeśli ich prawa są złamane. W zdecydowanej większości okazało się, że uczniowie naszej szkoły, uważają, że nie są łamane ich prawa, ale nie potrafili ich określić... Zajęcia pomogły w poszerzaniu tej znajomości. Ponieważ było to niedawno, postanowiliśmy, że zajmiemy się innym wyzwaniem i nasze zainteresowanie wzbudził sąd koleżeński.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

Oliwia z 3b, która jest szkolnym Rzecznikiem Praw Ucznia,

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Najtrudniejsze okazało się stworzenie regulaminu, który pasowałby do warunków szkolnych. Oliwia czytała różne regulaminy, były one pełne prawniczego języka, który był trudny. Po kilku próbach udało się i przyjęliśmy na spotkaniu, poprzez głosowanie, Regulamin Sądu Koleżeńskiego. Pan Dyrektor szkoły także przychyli się do naszego pomysłu.
Był także pomysł, aby na próbę zorganizować sąd, nad wymyślonym konfliktem, aby sprawdzić, jak to działa...:) ale okazało się, że zabrakło nam na to czasu: uroczystości szkolne, wycieczki... spowodowały, że musieliśmy to przesuwać i w efekcie nie wyszło.

Inne pliki związane z realizacją wyzwania: 
  1. 1. Regulamin sadu kolezenskiego .docx (494KB)
Które wyzwanie z obszaru "Otwarta szkoła" wybraliście do realizacji?: 
3. Wypracowujemy sposób na rozwiązywanie sporów międzyuczniowskich (sąd lub mediacje koleżeńskie).
Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Sukcesem jest stworzenie dokumentu, który może być podstawą do rozwiązania jakiegoś koleżeńskiego konfliktu. Jeśli się nie sprawdzi, to go poprawimy. Mamy już doświadczenie..:)